Praktické informace

Doprava do ThušskaCesta za průsmykem Abano, vjezd do Thušska

Thušsko je patrně nejzapadlejší místo Gruzie, dostupné po poměrně špatné silnici, které projede auto s pohonem 4x4, a to pouze v letní sezóně (cca květen-září podle sněhových podmínek). Podle BBC byla cesta do Thušska vyhlášena za jednu z nejnebezpečnějších na světě (toto tvrzení nelze přeceňovat, nicméně jedná se o poměrně náročné cestování, zvláště pro ty, kteří trpí závratěmi). Pokud se Vám dělá po hrbolaté cestě špatně, určitě je vhodné zvážit požití kinedrylu či jeho náhražky.

Řidiči, kteří po této trase jezdí, jsou sice svérázní a heslo o zakázaném alkoholu za volantem zde rozhodně neplatí. Na druhou stranu se na cestě odehraje jenom velmi málo nehod, a jsou to obvykle mladíci hazardující v opilosti se svými auty a životy. Nedivte se proto, když se po cestě Váš řidič s někým pozdraví, případně si vypije skleničku vína nebo čači.

Auto, veřejná doprava

Ze Tbilisi (nádraží Ortačala) se jede maršrutkou do thušského městečka Alvani (nejlépe ráno, cena 15 GEL), případně pouze do Telavi (cena 12 GEL), Společné taxi do Telavi či do Alvani stojí 20 GEL/místo, odjezd z metra Isani), odtud dále taxi nebo další maršrutkou do Alvani. Zde již čekají řidiči a nabízejí odvoz do Omala. Typická cena je cca 400 GEL za auto se 4 sedadly nebo 500 GEL za Delicu. Auta obvykle vyjíždějí plná, tj. 1 sedadlo vyjde 100 GEL/os. Při větší skupině lze něco málo usmlouvat, ale nelze na to spoléhat. Při odjezdu ráno ze Tbilisi se tak lze do večera dostat do Omala.

Pokud budete mít vlastní nebo půjčené auto, je určitě nutný vysoký práh a ideálně i náhon na čtyři kola (ačkoliv do Omala se dostane i Žigulík s dobrým řidičem). V Omalu nelze sehnat benzín, proto je nutno před odjezdem načerpat plnou nádrž, případně vzít kanystry (standardní benzínová pumpa je u výjezdu z Telavi, v Kvemo Alvani při příjezdu od Alaverdi je potom menší místní stanice). U standardních SUV je nutno počítat na trasu Alvani – Omalo 20-30% nádrže, což dává možnost dojet do Omala a udělat několik krátkých výjezdů (Šenako, Dartlo) nebo 1 dlouhý výjezd (do Girevi nebo do Verchovani). Na některých místech (Covata) je nutné zvážit pečlivě stav vody na brodech a možnosti auta. Velká většina autopůjčoven 4x4 aut neumožňuje cestu do Thušska, proto je třeba vybírat

 

Ostatní doprava

Z Alvani můžete zkusit i stopovat, několika lidem se to podařilo, ale jedná se o poměrně zdlouhavý způsob dopravy, protože lidé většinou jezdí plní již z Alvani. Občas jezdí do Omala nákladní auta, která Vás vezmou, i když jsou velmi pomalá (jakkoliv jízda na korbě po místních silnicích patří k mimořádným zážitkům). V roce 2010 se plánovalo sezónní zavedení letecké linky Telavi – Omalo, tato linka však byla po inauguračním letu zrušena a lze pochybovat, že by byla kdy rentabilní. Zcela mimo realitu českých turistů je potom pronájem vrtulníku, jakkoliv i to je možné (ze Tbilisi do Omala se letí cca 1 hodinu, cena cca 2000 USD).  Cestu lze absolvovat i na rogallu, jak o tom svědčí tyto fantastické záběry na YouTube.

 

Ubytování

Seznam ubytovacích kapacit (aktuální v roce 2016)

V posledních letech zažívá ubytování velký boom. Prakticky v každé vesnici je nějaký guest-house, v Omalu samotném bylo v roce 2022 cca 35 guest-housů, typicky pro 15-30 lidí každý. Lze si objednat ubytování s i bez stravy. Cena za nocleh bez jídla obvykle 40-80 GEL, za každé jídlo potom cca 10-15 GEL. Fungují i některé luxusnější hotely (Šina v horním Omalu), které si účtují cca 100-120 GEL za ubytování vč. 2-3 jídel denně. Z doporučovaných lze připomenout například Tusheti Tower Hotel v horním Omalu (50-60 GEL, vč. stravy), nebo hotel Keselo v horní části dolního Omala (cca totéž).

V celém Thušsku lze (prozatím) postavit vlastní stan na téměř všech místech, nejsou zatím vyčleněna speciální místa. Vyvarujte se pouze blízkosti svatých míst, kde stanovat nelze Například v horním Omalu byl v roce 2013 vyznačen kopec, kde je přímo ukazatel pro táboření, na dalších místech se vyvarujte blízkosti malých svatyněk).

 

Stravování

Strava v guest-housech je možná i pokud jste pouze ve vlastním stanu. Cena za jedno jídlo je typicky 10-15 GEL (snídaně, oběd nebo večeře). Možnosti dokoupení zásob - viz následující kapitolu obchody. Mnohé guest-housy jsou označeny názvem „cafe“ a dostanete zde mimo večeře i čaj, kávu, pivu, víno nebo čaču.

 

Obchody

V dolním Omalu je hlavní obchod (guest-house Tishe), které prodávají základní trvanlivé potraviny a potřeby, v některých se dá občas sehnat i ovoce, zelenina či místní sýry. V dolním Omalu byla v roce 2020 otevřená pekárna, která prodává čerstvý chleba, ovšem pouze do druhého dne na zakázku (puri, 2 GEL). Ve všech obchodech (i v guest-housech) lze sehnat domácí víno nebo čaču (různé kvality) a pivo v lahvích. Mnohé další ubytovací zařízení mají na vývěsním štítu rovněž nápis „Shop“, avšak fungují spíše jako bar než jako místo nákupů.

 

Informační středisko

Informační středisko (Visitor's center) se nachází v lesíku pod dolní Omalem, fakticky při vjezdu do Omala. Získáte zde brožurky o Thušsku, informace o ubytování a můžete si prohlédnout panely o historii, tradicích, kuchyni, fauně či flóře Thušska. Centrum spravuje Thušský národní park.

 

 

 

 

 

Půjčení koní

Koně jsou dodnes mnohdy základem místního hospodářství a velká část thušských  mužů a žen také umí koně výborně ovládat. V poslední době se stále více rozmáhá hippoturistika a koně je možné si půjčit na několika místech v Omalu i v dalších vesnicích. Kontaktujte některý z Guest Housů, který Vám může půjčení koní zprostředkovat. Cena je obvykle 35-40 GEL za koně a den (lze sjednat i na půl dne). I pro menší skupinu je vyžadován průvodce, který stojí obvykle 50-60 GEL na skupinu. Jeden průvodce je cca na deset lidí, v případě většího počtu se většinou vyžaduje průvodců více. Znalosti jízdy na koni se neočekávají, počítá se však, že si s koněm nějak poradíte sami. Na druhou stranu průvodci vědí, že ne všichni turisté umí jezdit, takže se obvykle snaží jezdit krokem.

 

Mapy

K nejlepším mapám patří Mapy z produkce firmy Geoland, které lze zakoupit v jejich firemní prodejně ve Tbilisi (https://www.geoland.ge) za 10 GEL (viz levá mapa). Za podstatně dražší cenu jí lze najít například i v prodejně Kiwi v Jungmannově ulici v Praze (https://www.kiwick.cz). V národním parku je dostání základní orientační mapa Thušska, která není sice podrobná a nelze podle ní chodit v terénu, umožňuje však základní orientaci v regionu. V roce 2020 vydala Asociace chráněných území mapu Thušska v měřítku 1:55 000 (3 GEL), která je rovněž k dostání v informačním centru, nejsou však na ní zaznamenané značené turistické trasy (viz obrázek uprostřed). Lze využít i staré sovětské mapy v měřítku 1:100 000 a v některých případech i 1:50 000. V obchodu v Alvani (označeném „Tourist maps Thusheti“) se prodávají novější mapy na sovětském podkladu, které jsou rovněž poměrně přehledné (obrázek uprostřed). Česká rozvojová agentura ve spolupráci s AOPK a Krkonošským národním parkem vydali v roce 2017 orientační mapu vyznačených turistických tras.

Blíže viz kapitolu Brožury a mapy.

 

Telekomunikace

Mobilní signál. V Omalu a okolí (až po Dartlo, Pharsmu, Diklo, Šenako, Iljurtu či Doču) zasahuje signál mobilních sítí Magti, který používá většina místních lidí (https://www.magticom.ge). Ostatní hlavní operátoři (Geocell a Beeline) mají pokrytí nepoměrně slabší. Beeline je nejsilnější obvykle v Omalu a nejbližším okolí, za Omalem však již jeho signál neexistuje. Geocell již nemá například pokryt ani Dartlo. Všichni operátoři rovněž nabízejí balíčky pro připojení k internetu. Počítejte, že musíte mít telefon nabitý dostatečným kreditem již při odjezdu do hor, na místě dobíjecí karty neseženete (na základní internet a několik volání či SMS domů postačí obvykle částka do 15 GEL).

Veřejný internet. V roce 2017 byla v Thušsku nainstalována wi-fi síť, kterou lze využít například na průsmyku Abano, v Omalu a na jiných místech. Rychlost není vysoká, ale na základní prohlížení webu postačí. Některé guest-housy či hotely rovněž nabízejí bezdrátové připojení.

Stará telekomunikační stanice v Omalu, dnes opuštěná, slouží však jako dobrý orientační bod.

Elektřina

Ve většině guest-housů v Tušetii i u řady soukromých domů je díky projektu České rozvojové agentury zaveden elektrický proud ze solárních panelů. Do zásuvek není vhodné dávat vysoko spotřebiče na vysoký příkon (včetně malého vařiče na kávu apod.), drobnou elektroniku (mobilní telefony, GPS, fotoaparáty) však lze dobít bez problémů.

 

 

Počasí

Počasí je typicky horské, v létě může být slunečno, které se změní v bouřku a déšť. V letních měsících jsou obvykle větší srážky (často doprovázené sesuvy půdy na silnici) po polovině srpna. Červenec bývá spíše suchý, s menšími srážkami. Je však nutné mít odpovídající vybavení do hor (nepromokavou bundu/pláštěnku, kvalitní boty či stany). Pro předpověď počasí lze využít například informací norské meteorologické služby pro Omalo, kterou lze dohledat i přes internet v mobilním telefonu. Její věrohodnost je však také ne zcela jistá (předpovědi vycházely přibližně 50:50), neboť norští meteorologové se řídí především satelitními snímky.