Help-camp 2019

V roce 2019 proběhne Help-camp v termínu 20.7.-4.8.2019

Přihláška na Help-camp

 

Předpokládané práce v roce 2019

(seznam je pouze předběžný a náplň může doznat změn)

- údržba turistického značení (možná i částečné rozšíření některých tras)

- doplnění rozcestníků na vybrané turistické trasy

- úprava turistických tras – v ideálním případě umístění žebříků a řetězů na vybraná místa.

- umístění stacionárních map do terénu

- dokončení opravy mostu na trase Omalo-Šenako

- úprava campingového místa v Pharsmě

 

Předpokládá se účast cca 15 lidí.

 

Místo konání Help-campu:

Omalo je centrální obcí Thušska, horské oblasti s „opevněnými vesnicemi" ze 16.-18. století. Jedním z nich je ústřední je hrad Keselo. Zdejší obyvatelé jsou křesťané, avšak projevuje se zde mnoho lokálních zvyklostí z předkřesťanského období (posvátná místa, některá z nich nepřístupná ženám či naopak mužům). Horské vesnice jsou vesměs obydleny jen v létě, většina lidí se na zimu stěhuje do Kachetinské nížiny. Přesto jsou si zde všichni vědomi své historie a snaží se ji zachovat. Jedna skupina patriotů proto založila fond Keselo a s pomocí různých dárců opravili několik historických kamenných a dřevěných domů, opevněných věží a svatyň. V jedné z věží je zřízeno muzeum.

 

Popis projektu a potřebných prací

Z české strany nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti, počítá se především s „dělnickými“ profesemi – nošení kamenů, prosévání hlíny, značení turistických cest, opravy památek. Pro značení turistických cest proběhne zaškolení na místě. Základy ruštiny (případně gruzínštiny :)) jsou výhodou, nikoliv však podmínkou. Pokud by byl v řadách zájemců stavař, historik, archeolog či značkář Klubu českých turistů, jeho poradní hlas bude vítán, nicméně rozhodující slovo má gruzínská strana a vedoucí Help-campu. Pracovní doba bude obvykle od pondělí do soboty, neděle bývá vyhrazena možnostem výletů v Omalo a okolí. Tato pracovní doba může být přizpůsobena aktuální situaci. 

 

Ubytování a strava

Ubytování v Omalu je na vlastní náklady účastníků. Lze zajistit ubytování v místním penziónu (cca 40 lari, tj. cca 320 Kč, na noc). Většina účastníků však obvykle spí ve vlastním stanu v táboře s kadibudkou. Ubytování ve Tbilisi lze zarezervovat v několika guest-housech (individuálně, případně i hromadně).

 

U místních lze domluvit stravu typicky za 15 lari (cca 110-160 Kč) na osobu a jídlo. Máme zde zkušenosti pestrou kuchyní paní Ciely s večerními polévkami. V dolním Omalu (cca 1,5 km z kopce a poté zpět do kopce) jsou 2 obchody, v nichž lze nakoupit trvanlivé potraviny a jiné potřeby - sušenky, cigarety, těstoviny či toaletní papír. Základní ovoce a zelenina (poněkud dražší než v nížině a ne vždy) je občas v některém z obchodů k dostání, nikoliv však pravidelně. V horním Omalu se téměř denně peče chleba. U místních lidí lze rovněž dostat víno, čaču nebo pivo a občas i sýr. Před cestou do hor obvykle zastavujeme v Telavi na trhu, kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a další základní vybavení.

 

Doprava

Dopravu do Tbilisi si účastníci hradí sami. Letenky do Tbilisi lze sehnat v akcích a při jejich zakoupení dostatečně dopředu za cca 6-8 tis. Kč (Turkish Airlines, LOT, Ukrainian International Airlines atd.). Z Prahy, Katowic či Budapešti létá linka Wizzairu do Kutaisi (cca 3,5 hodiny maršrutkou od Tbilisi). Doprava po zemi (autobusy Praha-Istanbul a Istanbul – Tbilisi) vyjde na cca 6000-7000 Kč zpáteční. Do Gruzie lze i dostopovat (několikrát úspěšně vyzkoušeno účastníky Help-campu).

 

Na Help-camp se bude odjíždět 20.7.2019 v brzkých ranních hodinách (cca 7.30) ze Tbilisi pronajatou maršrutkou (cca 15 lari/110 Kč na osobu, cca 2,5 h) do Alvani (městečko pod horami). Zde se přesedá na auta s náhonem na čtyři kola na cestu do Omala (cca další 3-4 hodiny cesty). Zpět se bude odjíždět hromadně 4.8.2019 s návratem do Tbilisi v odpoledních či podvečerních hodinách. Doufejme, že tyto plány nezhatí mimořádná situace typu deště či zavalení silnic. Prozatím se vždy podařilo zajistit bezplatnou dopravu z Alvani do Omala a z Omala do Telavi/Alvani pomocí gruzínských partnerů, nicméně nelze tuto podporu zaručit každý rok. Doprava mimo organizovaný odjezd je na zvážení účastníků Help-Campu (obvyklá cena za auto pro 4 lidi z Alvani do Omala se pohybuje okolo 200 lari/1800 Kč nebo 50 lari/450 Kč za osobu). 

 

Bezpečnost a zdraví

Účast na HELP-CAMPU je na vlastní riziko. Tušetie je bezpečnou částí Gruzie s příjemnými lidmi, kteří vítají pomoc s rozvojem jejich oblasti. Kriminalita je v zásadě nulová (všichni znají všechny a utéct není kam). Zdravotní rizika se mohou týkat zejména pracovního úrazu (dosud se naštěstí nic vážného nestalo) či případných drobných střevních problémů (lze řešit uhlím, Endiaronem či Imodiem). Omalo leží ve výšce cca 2000 m. n. m., aklimatizace však obvykle není problém. V Omalu funguje pohotovostní zdravotní středisko. Zdravotní pojištění je nutností, jakkoliv je v případě ošetření v nemocnici často nutné zaplatit za ošetření a sjednat následné proplacení s pojišťovnou doma. Ve větších nemocnicích lze obvykle platit i kartou.

 

Hygiena

Sprcha (včetně každodenní teplé vody v omezeném množství) bude zajištěna v partnerském guest-housu. Toaletu u tábořiště jsme kdysi vybudovali vlastními silami a s malými obměnami slouží dodnes.

 

Jazyk

Pracovním jazykem help-campu bude čeština/slovenština, pro domluvu s gruzínskými partnery help-campu i místními lidmi je vhodná ruština či (poněkud méně) angličtina. Mnoho místních lidí, zejména střední a starší generace v Omalu ovládá více nebo méně ruštinu (ne však úplně všichni, neočekávejte znalost tohoto jazyka u každého pastevce). Znalost angličtiny bude spíše výjimkou. Je vhodné naučit se několik základních slovíček gruzínsky.

 

Co si vzít sebou

Vedle běžných potřeb na pobyt v horách lze pro help-camp doporučit pracovní oděv a pracovní rukavice (klidně i dvoje), dají se sehnat i v Gruzii. Vhodný je klobouk/čepice/šátek proti slunci, případně opalovací krém. Základem je rovněž vhodně vybavená lékárnička. Tyto věci byste měli mít před odjezdem do hor, v Thušsku obvykle nejsou.

 

Další možnosti

Z Omala se lze vydat na krátké i delší pěší túry po thušských horách. Jeden volný den obvykle nabízíme celodenní výlet na koních (cca 35-40 lari na koně a den). Z Omala se lze vydat i přes hory zpět do Kachetinské nížiny (3-4 dny) nebo naopak na klasický trek (cca 6-7 dní) do Chevsuretie (Šatili) a odtud potom dalších cca 6-7 dní pěšky do Kazbegi (https://www.velehory.cz/zeme/gruzie/omalo-satili-kazbegi). Po cestě do hor lze navštívit zajímavé památky v Gruzii, navštívit horskou Svanetii (dnes stále více komerčně využívaná oblast), vykoupat se v moři v okolí Batumi či zajet si do Arménie či Ázerbájdžánu s mnoha zajímavými památkami. V roce 2012 byl otevřen i hraniční přechod do Ruska (Verchnij Lars) nedaleko Kazbegi, což umožňuje kombinovat návštěvu jižního i severního Kavkazu (ovšem s ruským vízem). Bliižší informace o památkách a zajímavostech Tušetie, turistických trasách a mapách najdete na těchto stránkách. 

 

Jak dále postupovat?

Pokud jste se k účasti na Help-campu rozhodli, stačí vyplnit přhlášku

 

Máte-li zájem o další informace o HELP-CAMPU i o Thušsku, můžete kontaktovat vedoucího Slavomíra Horáka (slavomir.horak(@)post.cz, tusetie@email.cz).

 

 

 

Diskusní téma: Help-camp 2019

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek