Help-camp 2019

Práce v roce 2019

(seznam je pouze předběžný a náplň může doznat změn)

- údržba turistického značení (možná i částečné rozšíření některých tras)

- doplnění rozcestníků na vybrané turistické trasy

- úprava turistických tras – umístění žebříků a řetězů na vybraná místa.  

- umístění stacionárních map do terénu

- práce na hradu Keselo - archeologické práce (podle složení účastníků)

 

Předpokládá se účast cca 15-20 lidí, tentokrát bude možná částečně česko/slovensko-gruzínský Help-camp.

 

Místo konání Help-campu:

Omalo je centrální obcí Thušska, horské oblasti s „opevněnými vesnicemi" ze 16.-18. století. Jedním z nich je ústřední je hrad Keselo. Zdejší obyvatelé jsou křesťané, avšak projevuje se zde mnoho lokálních zvyklostí z předkřesťanského období (posvátná místa, některá z nich nepřístupná ženám či naopak mužům). Horské vesnice jsou vesměs obydleny jen v létě, většina lidí se na zimu stěhuje do Kachetinské nížiny. Přesto jsou si zde všichni vědomi své historie a snaží se ji zachovat. Jedna skupina patriotů proto založila fond Keselo a s pomocí různých dárců opravili několik historických kamenných a dřevěných domů, opevněných věží a svatyň. V jedné z věží je zřízeno muzeum.

 

Popis projektu a potřebných prací

Z české strany nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti, počítá se především s „dělnickými“ profesemi – nošení kamenů, prosévání hlíny, značení turistických cest, opravy památek. Základy ruštiny (případně gruzínštiny :)) výhodou, nikoliv však podmínkou. Pokud by byl v řadách zájemců stavař, historik, archeolog či značkář Klubu českých turistů, jeho poradní hlas bude vítán, nicméně rozhodující slovo má gruzínská strana a vedoucí Help-campu. Pracovní doba bude obvykle od pondělí do soboty, neděle bývá vyhrazena možnostem výletů v Omalo a okolí. Tato pracovní doba může být přizpůsobena aktuálním možnostem. 

 

Ubytování a strava

Ubytování v Omalu je na vlastní náklady účastníků. Lze zajistit ubytování v místním penziónu (cca 40 lari, tj. cca 320 Kč) za dvoulůžkový pokoj na noc. Většina účastníků však obvykle spí ve vlastním stanu, který je možno postavit na několika místech v Omalu (obvykle rozbíjíme tábor nad horní Omalem). Ubytování ve Tbilisi lze zarezervovat v několika guest-housech (individuálně, případně i hromadně).

 

U místních lze domluvit stravu typicky za 15 lari (cca 110-160 Kč) na osobu a jídlo. Máme zde zkušenosti s vynikající pestrou kuchyní paní Ciely (nebo v prvním ročníku paní Nino), okořeněnou večerními polévkami. V dolním Omalu (cca 1,5 km z kopce a poté zpět do kopce) je 1-2 obchody, v nichž lze nakoupit trvanlivé potraviny a jiné potřeby - sušenky, cigarety, těstoviny či toaletní papír. Základní ovoce a zelenina (poněkud dražší než v nížině a ne vždy) je občas v některém z obchodů k dostání, nikoliv však pravidelně. V horním Omalu se denně peče chleba. U místních lidí lze rovněž dostat víno, čaču, pivo a jiné věci (občas můžeme zkusit sehnat i sýr). Před cestou do hor obvykle zastavujeme v Telavi na trhu, kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a další základní vybavení.

 

Doprava

Dopravu do Tbilisi si účastníci hradí sami. Letenky do Tbilisi lze sehnat v akcích a při jejich zakoupení dostatečně dopředu za cca 6-8 tis. Kč (Lufthansa, Turkish Airlines, Alitalia, Ukrainian International Airlines atd.). Z Katowic či Budapešti do Kutaisi (cca 3 hodiny maršrutkou od Tbilisi) létá i linka Wizzair. Doprava po zemi (autobusy Praha-Istanbul a Istanbul – Tbilisi) vyjde na cca 6000-7000 Kč zpáteční. Do Gruzie lze i dostopovat (několikrát úspěšně vyzkoušeno účastníky Help-campu).

 

Na Help-camp se bude odjíždět předběžně 20.7.2019 v brzkých ranních hodinách (cca 7.30) ze Tbilisi pronajatou maršrutkou (cca 15 lari/110 Kč na osobu, cca 3 h) do Alvani (městečko pod horami). Zde se přesedá na auta s náhonem na čtyři kola na cestu do Omala (cca další 3-4 hodiny cesty). Zpět se bude odjíždět hromadně 4.8.2018 s návratem do Tbilisi v odpoledních či podvečerních hodinách. Doufejme, že tyto plány nezhatí mimořádná situace typu deště či zavalení silnic. Prozatím se vždy podařilo zajistit bezplatnou dopravu ze Tbilisi do Omala a z Omala do Telavi/Alvani pomocí gruzínských partnerů, nicméně nelze tuto podporu zaručit každý rok. Doprava mimo organizovaný odjezd je na zvážení účastníků Help-Campu (obvyklá cena za auto pro 4 lidi z Alvani do Omala se pohybuje okolo 200 lari/1800 Kč nebo 50 lari/450 Kč za osobu). 

 

Bezpečnost a zdraví

Účast na HELP-CAMPU je na vlastní riziko. Tušetie je bezpečnou částí Gruzie s příjemnými lidmi, kteří vítají pomoc s rozvojem jejich oblasti, rekonstrukcí, značením. Kriminalita je v zásadě nulová (všichni znají všechny a utéct není kam). Zdravotní rizika se mohou týkat zejména pracovního úrazu (dosud se naštěstí nic vážného nestalo) či případných drobných střevních problémů (lze řešit uhlím, Endiaronem či Imodiem). Omalo leží ve výšce cca 2000 m. n. m., aklimatizace však obvykle není problém. V Omalu funguje pohotovostní zdravotní středisko. Zdravotní pojištění je nutností, jakkoliv je v případě ošetření v nemocnici často nutné zaplatit za ošetření a sjednat následné proplacení s pojišťovnou doma. Ve větších nemocnicích lze obvykle platit i kartou.

 

Hygiena

Sprcha (včetně každodenní teplé vody v omezeném množství) bude zajištěna v partnerském guest-housu. Toaletu u tábořiště jsme kdysi vybudovali vlastními silami a s malými obměnami slouží dodnes.

 

Jazyk

Pracovním jazykem help-campu bude čeština/slovenština, pro domluvu s gruzínskými partnery help-campu i místními lidmi je vhodná ruština či (poněkud méně) angličtina. Mnoho místních lidí, zejména střední a starší generace v Omalu ovládá více nebo méně ruštinu (ne však úplně všichni, neočekávejte znalost tohoto jazyka u každého pastevce). Znalost angličtiny bude spíše výjimkou. Je vhodné naučit se několik základních slovíček gruzínsky.

 

Co si vzít sebou

Vedle běžných potřeb na pobyt v horách lze pro help-camp doporučit pracovní oděv a dobré rukavice (látkové rukavice mají tendenci se po několika dnech práce s ostrými kameny trhat, takže klidně i dvoje, gumové rukavice, které jsou v Gruzii k dostání, jsou dobré, ale potí se v nich ruce). Vhodný je klobouk proti slunci, případně opalovací krém. Základem je rovněž vhodně vybavená lékárnička. Tyto věci byste měli mít před odjezdem do hor, nicméně lze je dokoupit i v Gruzii samotné (nikoliv však v Thušsku).

 

Další možnosti

Z Omala se lze vydat na krátké i delší pěší túry po thušských horách. Jeden volný den obvykle objednáváme celodenní výlet na koních (cca 30-40 lari na koně a den) nebo pochodit po zajímavých místech v okolí (1-3 denní treky z Omala). Z Omala se lze vydat i přes hory zpět do Kachetinské nížiny (3-4 dny) nebo naopak na klasický trek (cca 6-7 dní) do Chevsuretie (Šatili) a odtud potom dalších cca 6-7 dní pěšky do Kazbegi (https://www.velehory.cz/zeme/gruzie/omalo-satili-kazbegi). Po cestě do hor lze navštívit zajímavé památky v Gruzii, navštívit horskou Svanetii (dnes stále více komerčně využívaná oblast), vykoupat se v moři v okolí Batumi či zajet si do Arménie či Ázerbájdžánu s mnoha zajímavými památkami. V roce 2012 byl otevřen i hraniční přechod do Ruska (Verchnij Lars) nedaleko Kazbegi, což umožňuje kombinovat návštěvu jižního i severního Kavkazu. Bliižší informace o památkách a zajímavostech Tušetie, turistických trasách a mapách najdete na těchto stránkách. 

 

Jak dále postupovat?

Přihláška bude k dispozici na konci února/začátku března 2019 po definitivním upřesnění termínu.

 

Máte-li zájem o další informace o HELP-CAMPU i o Thušsku, můžete kontaktovat vedoucího Slavomíra Horáka (slavomir.horak(@)post.cz, tusetie@email.cz).