HELP CAMP THUŠSKO

Help-camp v Thušsku se řídí myšlenkou přispět alespoň malým dílem k rekonstrukci některých zajímavých míst a jejich udržitelné přístupnosti pro návštěvníky regionu. Zároveň Help-camp nabízí možnost poznat tento region mnohem hlouběji než obyčejný turista, vžít se do myšlení i problémů místních lidí a samozřejmě také poznat nové zajímavé lidi.

V letech 2010-2019 proběhlo deset ročníků, na nichž se vystřídalo cca 140 Čechů a Slováků. Všichni zanechali v regionu malou, ale velmi oceňovanou stopu. Na této stránce můžete nalézt stručný přehled dosud vykonaných prací, plány na další léta, praktické informace i možnosti, jak postupovat, pokud byste měli zájem o účast v dalším ročníku.

 

Výsledky minulých Help-campů 2010-2021

1. Začišťovací, přípravné stavební a postavební práce na ústředním hradu Keselo ve vesnici Omalo.

a) Vyčištění jedné z rozbitých věží, přivezení materiálu na její dostavbu a zahájení její výstavby, která dostala název „česká věž“ (2010-2011). Věž byla v roce 2012-2013 dostavěna. V roce 2015 dostala Česká věž vyztužení v podobě omítnutí stěn v prvních dvou patrech. 

b) Začištění prostoru okolo dalších věží a přístupů k nim s drobnými archeologickými nálezy (2011-2014, 2016) s objevem dosud neznámých stěn na hradě (2013-14, 2017), fotometrie místa (2014, 2016)

c) Vyčištění věží na vjezdu do Omala (2012)

d) Rozebrání lanovky pro návoz kamenů na Českou věž (2014)

e) úprava přístupu na hrad Keselo (2019)

2. Třídění knihovny a příprava výstavky starých fotografií (2010) a výstavka o proběhlých Help-Campech (2012)

3. Návoz dřeva pro stavbu věží (2010) a vnesení potřebných kamenů na průsmyk pod hradem Keselo (2010-2012)

4. Zrekonstruování soudních kamenů ve vesnici Dartlo (2010)

5. Značení a údržba vybraných turistických tras ve spolupráci s NP Thušsko a CHKO Thušsko (2010-2011 a 2015-21)

a) Pilotní vyznačení vybraných turistických cest podle pokynů NP Thušsko (2010-2011)

b) Úpravy, vyznačení a údržba cesty na Zámek lásky (2011-2012)

c) Systematické značení podle nové gruzínské národní metodiky, GPS záznam cesty, příprava na umístění rozcestníků a úprava cest, cca 100 km tras (2015-2019)

d) umístění rozcestníků a orientačních sloupků (2017-2019)

e) údržba a přeznačení již hotových tras (2019-2021)

f) příprava na značení alternativní trasy Thušsko - Covata - Alazanistavi - Pšavsko (2021)

6. Příprava podkladů pro mapu Tušetie - zjištění GPS polohy míst, historických památníků, fotodokumentace (2012)

7. Pomocné práce při předběžném archeologickém výzkumu v dolním Omalu (2012, 2016-2017).

8. Rekonstrukce mostů v Gomecari (vesnice Verchovani a okolí). Svoz, příprava a položení nových dřev na železné či drátěné konstrukce (2014).

9. Rekonstrukce mostu Omalo-Chachabo (2015)

10. Rekonstrukce mostu na trase Omalo - Šenako (2018, dokončeno 2019)

 

Mediální ohlasy Help-campů 

Fantastický help-camp v gruzínských horách. Obnova historických památek v tajemné Tušetii (Roman Bartoň, 2011)

Reportáž gruzínské televize o značení tras a českých studentech v Tušetii (2011)

Help-Camp Sakartvelo-Tushetie 2011 (Roman Bartoň, 2011)

Gruzie: koně cválají na festival pohostinnosti Tušetoba (2011)

Článek o archeologických objevech v roce 2012

Zápisky z help campu v Gruzii. Hory, koně, tradice a kbelíky (Nela Wurmová, 2013)

Es Saqartvelo - Thušeti [To je Gruzie - Thušsko]. Reportáž 1. kanálu gruzínské televize s účastníky Help-Campu v časech 4:30 a 8:30 (2014, s anglickými titulky)

Práci v cizině berte vážně a pracujte v plném nasazení! Vzpomínky účastnice Help-campu (2015)

Gruzie. Čeští dobrovolníci v horách. Reportáž Objektivu o Thušsku a Help-campu (2016)

Help-camp Tusheti: Hard work and peace for your soul. Reportáž účastnice Help-campu, tentokrát v angličtině (2016)

Značkářem v gruzínských horách. Reportáž o Help-campu v příloze Reflexu (2016)

Dobrovolníkem na Kavkaze aneb Poznej Gruzii jinak! Zpráva o Help-campu a značkování (2016)

 

Popis projektu a potřebných prací

Z české strany nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti, počítá se především s „dělnickými“ profesemi – nošení kamenů, prosévání hlíny, značení turistických cest, opravy památek. Základy ruštiny a zejména gurzínštiny výhodou, nikoliv však podmínkou. Pokud by byl v řadách zájemců stavař, historik, archeolog či značkář Klubu českých turistů, jeho poradní hlas bude vítán, nicméně rozhodující slovo má gruzínská strana. Školení značkářů proběhne na místě.

 

Termín Help-campu

Termín se snažíme volit tak, aby zahrnoval i místní svátek vesnice Omalo (threoba), což se však ne vždy podaří. Odjezd je obvykle v sobotu ráno ze Tbilisi, v pátek v předvečer bývá seznamovací hospoda účastníků (pokud jsou již ve Tbilisi). V sobotu se většinou stavujeme na bazaru v Telavi, kde je možné učinit poslední nákupy, a příjezd na místo je obvykle v odpoledních hodinách. Neděle po příjezdu je aklimatizační. Pracovní doba je od pondělí do soboty (pokud je práce hotova, bývá volno i v sobotu), neděle je vyhrazena možnostem výletů v Omalu a okolí. Návrat zpět je tradičně v neděli druhého týdne, tj. celkem strávíme v Thušsku téměř 16 dní. Pro jednotlivé účastníky je však po dohodě možnost na vlastní náklady dorazit později nebo naopak odjet dříve. 

Aktuální informace o Help-campu 2021, vč. informací o kolonaviru

 

Ubytování a strava

Ubytování v Omalu je na vlastní náklady účastníků. Obvykle spíme ve stanu, případně lze zajistit ubytování v místním penziónu (v roce 2019 cca 30-40 lari, tj. cca 250-300 Kč, lze očekávat,že ceny se v posledních 2 letech zvýšily) za dvoulůžkový pokoj na noc. Většina účastníků však obvykle spí ve vlastním stanu, který je možno postavit na několika místech v Omalu (obvykle jsme stanovali v horním Omalu s výhledem na hrad Keselo). Ubytování ve Tbilisi lze zarezervovat v několika guest-housech (individuálně, případně i hromadně).

U místních lze domluvit stravu typicky za 15 lari (100 Kč) na osobu a jídlo. Setkali jsme se s vynikající a v rámci možností pestrou kuchyní paní Ciely (nebo v prvním ročníku paní Nino), korunovanou večerními polévkami. V dolním Omalu (cca 1,5 km z kopce a poté zpět do kopce) je několik malých obchodů, v nichž lze nakoupit trvanlivé potraviny a jiné potřeby - sušenky, cigarety, těstoviny či toaletní papír. Lze domluvit i maconi (jogurt). V horním Omalu se téměř denně peče chleba, v jiném mívají občas základní ovoce a zeleninu (poněkud dražší než v nížině a ne vždy). U místních lidí a v obchodech lze rovněž dostat víno, čaču, pivo a jiné věci (občas můžeme sehnat i sýr). Před cestou do hor obvykle zastavujeme v Telavi na trhu, kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a jiné potřeby.

 

Doprava do Gruzie a na místě

Dopravu do Tbilisi si účastníci hradí sami. S ohledem na současnou situaci lze do Gruzie přicestovat pouze letecky. Bližší aktualizované informace ke Gruzii dávám na web Help-campu 2021. 

Na Help-camp samotný se obvykle odjíždí v sobotu ráno ze Tbilisi pronajatou maršrutkou (cca 15 lari/100 Kč na osobu, cca 3 h) do Alvani (městečko pod horami). Zde se přesedá na auta s náhonem na čtyři kola na cestu do Omala (cca další 3-4 hodiny cesty). Prozatím se vždy podařilo zajistit bezplatnou dopravu ze Tbilisi do Omala pomocí gruzínských partnerů, nicméně zaručené to není nikdy. Doprava mimo organizovaný odjezd je na zvážení účastníků Help-Campu (obvyklá cena za auto pro 4 lidi se pohybovala okolo 200 lari, přičemž lze opět očekávat zvýšení nákladů).


Bezpečnost a zdraví:

Účast na HELP-CAMPU je na vlastní riziko. Thušsko je bezpečnou částí Gruzie s příjemnými lidmi, kteří vítají pomoc českých dobrovolníků. Kriminalita je prakticky nulová (všichni znají všechny a utéct není kam). Zdravotní rizika se mohou týkat zejména pracovního úrazu (dosud se naštěstí nic vážného nestalo) či případných drobných střevních problémů (lze řešit přivezenými léky). Omalo leží ve výšce cca 2000 m. n. m., aklimatizace však není téměř problém (v každém případě je vždy snaha nechat jeden aklimatizační den před zahájením prací). Od roku 2016 je v Omalu stálá lékařská služba pro základní ošetření. Nejbližší nomocnice je v Telavi - cca 4-5 hodin sanitkou, která je v horách rovněž k dispozici). 

Hygiena

Sprcha (včetně každodenní teplé vody v omezeném množství) je zajištěna v jednom z penziónů. Kadibudku na okraji tábořiště jsme v roce 2011 vybudovali vlastními silami a dodnes po menších opravách slouží.

Jazyk

Pracovním jazykem help-campu je čeština/slovenština, pro domluvu s gruzínskými partnery help-campu i místními lidmi je vhodná ruština či (poněkud méně) angličtina. Mnoho místních lidí, zejména střední a starší generace v Omalu ovládá více nebo méně ruštinu (ne však úplně všichni, neočekávejte znalost tohoto jazyka u každého pastevce). Znalost základní angličtiny je spíše v guest-housech, které pracují s cizinci. Je vhodné naučit se několik slovíček gruzínsky.

Co si vzít sebou

Vedle běžných potřeb na pobyt v horách lze pro Help-camp doporučit především vhodný pracovní oděv a dobré rukavice. (látkové rukavice mají tendenci se po několika dnech práce s ostrými kameny trhat, takže klidně i dvoje, gumové rukavice, které jsou v Gruzii k dostání, jsou dobré, ale potí se v nich ruce). Vhodný je klobouk/čepice proti slunci, případně opalovací krém. Samozřejmostí je vybavená lékárnička.. Tyto věci byste měli mít před odjezdem do hor, nicméně lze je dokoupit i v Gruzii samotné). 

Další možnosti

Z Omala se lze vydat na krátké i delší pěší túry po thušských horách. Na místě si lze zapůjčit koně (cca 35 lari na koně a den + 50 lari průvodce za skupinu, 2019) nebo pochodit po zajímavých místech v okolí (1-3 denní treky z Omala). Z Omala se lze vydat i přes hory zpět do Kachetinské nížiny (3-4 dny) nebo naopak na velmi atraktivní trek (cca 6-7 dní) do Chevsuretie (Šatili) a odtud potom dalších cca 6-7 dní pěšky do Kazbegi (https://www.velehory.cz/zeme/gruzie/omalo-satili-kazbegi). Blíže viz kapitolu Turistické trasy. Po cestě do hor lze navštívit zajímavé památky v Gruzii, navštívit horskou Svanetii (dnes stále více komerčně využívaná oblast), vykoupat se v moři v okolí Batumi či zajet si do Arménie či Ázerbájdžánu s mnoha zajímavými památkami. V roce 2012 byl otevřen i hraniční přechod do Ruska (Verchnij Lars) nedaleko Kazbegi, což umožňuje kombinovat návštěvu jižního i severního Kavkazu.

   

Jak dále postupovat?

Máte-li zájem o účast na HELP-CAMPU, napište na  tusetie@email.cz  a po otevření callu vyplňte přihlášku na tábor.

Pokud máte jakýkoliv jiný dotaz, napište na e-mail Help-Campu (tusetie(at)email.cz).