Help-camp 2016

(text: Slavomír Horák, foto: Marta Cedivodová, Adéla Hajšmanová)

Letošní Help-camp by mohl mít ve znaku značkářskou barvu. Na start ve Tbilisi se tentokrát oproti předpokládaným devatenácti účastníkům dostavilo pouze čtrnáct a dvě děti - tradiční Maruška a její kamarádka a benjamínek výpravy Anička. Účast byla ještě v předvečer oslabena o našeho dvorního archeologa, kterého turecké aerolinky nepustily do letadla pod záminkou, že nemá platnou letenku.

Zbytek výpravy se rozložil na tradičním místě pod posvátným kopcem a po nouzové opravě kadibudky, která dostala zbrusu novou střechu, byl tábor hotov. Stany (až na jeden) tentokrát přečkaly i velkou bouři, při které se modlili i někteří ateističtí účastníci zájezdu. Větší škody "zařídily" opět krávy a kluci se modlili, aby provizorní správka jinak odepsaného stanu pomocí celty a kobercové pásky vydržela.

S ohledem na téměř vždy maximální ochotu pomoci ze strany CHKO a v mezích možností i národního parku se podařilo splnit během týdne základní plán vyznačení turistických tras i přes občasnou nepřízeň počasí. V dalším týdnu se tak mohlo pokračovat nad tento plán. Díky tomuto úsilí a leckdy heroickým výkonům účastníků a zejména účastnic vznikla tak poměrně solidní síť vyznačených stezek ve vnitřní části Thušska. Dobrodružná byla především výprava "železných žen" do Gogrulty, která se startem zdržela natolik, že namísto "pohodlných" postelí ve vesnici přečkala noc pod sosnou. To však podobné skupině nebránilo hned druhý den vyrazit na další obtížný úsek přes hřeben z Verchovani do Parsmy. V některých případech zaskřípala logistika, když namísto noclehu na postelích čekala na jednu skupinu v Dartlo pouze v noci chladná veranda a bylo nutno zavelet k ústupu zpět do tepla spacáků v Omalu. Značky se snad letos povedly lépe než v některých případech vloni daných nezkušeností při přípravě barev.  

Druhou část prací tvořila čtyř až pětičlenná "skupina Keselo" pod vedením našich archeologů. Jakkoliv je v některých oborech plzeňská univerzita podceňována a očerňována, naši bakalářští studenti ukázali skvělou teoretickou i praktickou průpravu. Odkopali a zaměřili zase kus prostoru na Keselu, což se neobešlo i bez leckdy kuriózních poloh. Vedle vlastních archeologických pracích měnila tato skupina barvu kůže postupně z bílé přes červenou až k temně hnědé, neb slunko pálilo ze všech sil.

Zbytek výpravy měl v podstatě příjemný prozaický úkol - procházet se po horách, přesněji řečeno po značkách a měřit časy pro budoucí rozcestníky. Bohužel absence sloupků se značkami však pořád byla na některých místech patrná, a tak jsme si v praxi ověřili, že ke značkám na stromech a na skalách bude potřeba přece jenom cosi přidat.

Pokud se náhodou vyskytl někdo se zoufalým nedostatkem práce, byl vyslán na ověřování toponym, což bylo rovněž součástí přípravy turistických stezek a map. Ve druhém týdnu se odvážní mužové vydali i na celodenní výšlapy do lesa s místními znalci lesa. I tentokrát se značilo, ovšem pouze lesáckými značkami.

Závěr byl opět vyšperkovaný banketem u Nugzara s kulturním programem v podobě česko-moravsko-slovensko-polsko-ukrajinských písní, které se stupňovaly s klesající hladinou vína v lahvích. Tak snad zase za rok.

 

 

Diskusní téma: Help-camp 2016

doprava

Matěj | 10.05.2016

Stále ještě na poslední chvíli laškuju s letenkama do Baku, které se dají sehnat z Budapeští okolo 4 tis. Problémem je jen poplatek za vízum 35 euro. Máte někdo zkušenosti se stopováním z Ázerbajdžánu do Gruzie?

Díky

Cesta přes Baku

Slávek Horák | 11.05.2016

Možné to je, jenom se v AZB stopuje hůře, protože řidiči chtějí většinou zaplatit za svezení (ale dá se s nimi dohodnout - ruština je ale základ, samozřejmě, pokud neznám ázerbájdžánsky nebo alespoň turecky). Tranzitní vízum se dává tak na 3 dny, takže by potom mohl vzniknout problém to stihnout.
Taky je otázka, zda všechny vícenáklady (víza, cesta do Budapešti a zpět, cesta z AZB do GRU a zpět) nezvýší náklady na cestu na úroveň přímé cesty do GRU.
Jinak v AZB nejsou drahé maršrutky nebo vlaky (noční vlak Baku-Balakan skoro na hranici AZ/GE stojí do 7 AZN na lehátku v plackartě). Určitě bych v takovém případě doporučoval cestu přes Šeki (krásné město) a potom do Kachetie (k nám se dá připojit i v Telavi nebo v Alvani).

trek po campu

Lucka | 02.05.2016

Ahoj,
mam dotaz trochu odjinud: rada bych po campu jeste v Tusetii na par dni zustala a podnikla nejaky nekolikadenni trek, treba z Omala do Shatili. Nechce se nekdo pridat? Od toho se pak odviji i datum odletu zpet... Kdyby mel nahodou nekdo podobne plany, tak muj mail: lucish@seznam.cz. Diky:-)

letenky

Slavomír Horák | 26.04.2016

Poletíme 19.7. po trase PRG 9:55 - IST 21:15 - TBS, zpět 9.8. v 6.45, opět přes IST. Cena 7080 přes Tripstu.

letenky

Petr | 25.04.2016

Ahoj

Koupili jsme letenky z Budapeště do Kutaisi za 3000 kč (i zpáteční) termin 5.8-3.9
Je to přímí let bez čekaní a přestupů.Z Brna do Budapeště 700 kč(zpateční).Společnost Wizzair
Z Kutaisi do tbilisi už Maršutkama
Tak třeba to někomu pomuže...

Letenky

Slávek Horák | 22.04.2016

Nedávno jsem to projížděl a momentálně vychází cenově nejlépe z Prahy tyto varianty (vše cca 7200-8000 Kč):
UIA přes Kyjev (přespání v Kyjevě=levnější letenka+náklady na nocleh a dopravu do/z Kyjeva a po městě, ale pokud jste nebyli tak to jde.
Turkish Airlines přes Istanbul (Pegasus přes letiště Sabiha je na tom zhruba stejně, ale menší flexibilita a horší časy)
LOT přes Varšavu. Alternativně je cca o 1000 Kč levnější letět z Wroclawi či Katowic přes Varšavu do Tbilisi, pokud to někdo máte blíže. Tam se dá dostat i pod 7000 Kč.
Aeroflot. Nevýhoda je, že u levnějších letenek se vyžaduje noc v Moskvě na Šeremetěvu (na letišti, pokud nechcete utrácet za víza).
Wizzair. Momentálně vychází docela dobře cesta tam v pondělí 18.7.159 Zl za letenku+zavazadlo 152 Zl něco přes 3000 Kč), zpátky těsně po Help-campu je to mnohem dražší (cca 450 Zl jenom letenka, na další dny je to ještě více). Takže zpáteční letenka vychází zhruba stejně jako s LOTem.

Odlety z Vídně jsou zhruba stejné s tím, že rock bottom je UIA pře Kyjev pod 6000 Kč, ale nocleh v Kyjevě na cestě tam i zpět.

Hodně zdaru do lovu letenek.

doprava

Tereza | 18.04.2016

Ano, určitě sem s nimi. Já zatím koukala spíše na odlet z Prahy plus přespání v Kyjevě a pak ještě chvíli být v Tbilisi. Ale věnovala jsem se tomu jen chvilku. Tak za postřehy a nápady.

Tereza

doprava

Matěj | 18.04.2016

Ahoj/ Dobrý den

Koukal jsem se zatím jen tak orientačně na dopravu a jako nejlepší varianta se mi jeví let z Budapešti s přestupem v Turecku. Máte prosím někdo lepší zkušenosti?

Díky za jakékoli rady.

Re: doprava

Týna | 18.04.2016

Já jsem letěla docela levně z Prahy s přestupem v Kyjevě s Ukrainan Airlines.

Přidat nový příspěvek